Bliv abonnent
Annonce

Ny temadebat: Hvordan fremskynder vi CO2-loftet i byggeriet?

Regeringen og boligminister Kaare Dybvad Bek (S) har fået kritik for at ville indføre et loft for CO2-udledning i byggeriet fra 2027.
Regeringen og boligminister Kaare Dybvad Bek (S) har fået kritik for at ville indføre et loft for CO2-udledning i byggeriet fra 2027.Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
14. januar 2021 kl. 05.00

Regeringen har fået kritik for at ville indføre et loft for CO2-udledning i byggeriet fra 2027, som er seks år senere, end hvad Klimapartnerskabet for byggeri og anlæg har anbefalet.

Støttepartierne SF og Enhedslisten kalder det "hovedløst" og "ærgerligt" at vente til 2027, mens Venstre beskriver det som "bekymrende".

Målet for 2027 indgår i regeringens nye udspil til en ny strategi for bæredygtigt byggeri med 21 initiativer fordelt på fem indsatsområder.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026